Zielona herbata zalety

Zalety zielonej herbaty są wymieniane jednym tchem zarówno przez jej smakoszy, jak i naukowców. Udowodniono już większość jej korzystnych dla zdrowia ludzkiego właściwości. Wysoka zawartość flawanoidów, antyoksydantów, witamin, minerałów i innych substancji sprawia, że zielona herbata może być zarówno uzupełnieniem terapii w chorobach, jak i elementem profilaktyki. Przede wszystkim doceniane jest antyoksydacyjne działanie zielonej herbaty, które zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu sercowo – naczyniowego, a także korzystnie wpływa na stan skóry, spowalniając procesy starzenia.

Korzystne działanie herbaty.

Warto jednak wspomnieć o korzystnym wpływie konsumpcji naparu na nasze kości. Picie zielonej herbaty jest szczególnie zalecane kobietom w okresie przekwitania – może stanowić jeden ze sposobów zapobiegania osteopenii oraz osteoporozie. Ponad to warto przekonać do spożywania tej herbaty dzieci w wieku szkolnym. Udowodniono bowiem, że zielona herbata może być skutecznym orężem w walce z próchnicą z uwagi na wysoką zawartość fluoru(oczywiście o ile nie dosypiemy do niej cukru – warto zastąpić go np. stewią czy syropem z agawy). Jako element profilaktyki zielona herbata sprawdza się także w roli reduktora cholesterolu czy poziomu cukru we krwi. Poza tym działa antywirusowo oraz antybakteryjnie, jest więc wskazana szczególnie w sezonie zachorowań na grypę i inne infekcje bakteryjne.

Szerokie zastosowanie zielonej herbaty.

Zielona herbata pomaga – w zależności od tego jak ją przygotujemy – uspokoić bądź pobudzić organizm do działania. Korzystnie oddziałuje zwłaszcza na sferę intelektualną. Dużą zaletą zielonej herbaty ze względów praktycznych i ekonomicznych jest to, że można ją parzyć kilkakrotnie z tych samych listków. Niektórzy smakosze wylewają nawet pierwszy otrzymany napar, bowiem ponownie parzona herbata ma więcej składników mineralnych (a wedle niektórych jest nawet smaczniejsza). Wilgotne liście zielonej herbaty trzeba jednak zużyć w przeciągu 12 godzin, aby nie rozwinęły się w nich grzyby. Warto wspomnieć również o możliwościach wykorzystania zielonej herbaty w kosmetyce – jej walory wydają się być niekończące. Nie należy jednak przesadać z dawkowaniem sobie tego „dobrodziejstwa”. Dopuszczalną normą jest do 4 – 6 filiżanek mocnego naparu na dobę.

PODZIEL SIĘ: