Zielona herbata właściwości
Zielona herbata jest znana i doceniana już od czasów starożytnych. Początkowo była ona uprawiana i spożywana jedynie w Chinach, jednak w wieku XVII zawitała również do Europy. Rozkwit jej popularności przypada jednak na wiek XX oraz ostatnie lata. Naukowcy odkrywają coraz to nowe właściwości zielonej herbaty, wpływającej korzystnie zarówno na zdrowie, jak i urodę. Zdrowotne właściwości zawdzięcza zielona herbata szczególnym składnikom, przede wszystkim flawanoidowi zwalczającemu wolne rodniki (odpowiedzialne zarówno za rozwój nowotworów, jak i starzenie się organizmu).
Profilaktyczne działanie herbaty zielonej.
Dawniej przy pomocy naparu łagodzono dolegliwości takie jak: bóle głowy, reumatyzm. Współcześnie wiadomo już, że zielona herbata może mieć zastosowanie w profilaktyce wielu innych schorzeń. Napar ma działanie obniżające ryzyko wystąpienia nowotworów (m.in. raka płuc, raka przewodu pokarmowego, raka żołądka), łagodzące bóle stawów, wzmacniające układ immunologiczny (zwiększając aktywność limfocytów T). Zielona herbata łagodzi również problemy skórne, takie jak trądzik, czy powstawanie zmarszczek spowodowane obecnością wolnych rodników, a także zmniejsza objawy niektórych alergii.
Oczyszczanie z toksyn.
Niedawno potwierdzono również, że zielona herbata może wspomagać odchudzanie (przyspieszając metabolizm oraz oczyszczając organizm z toksyn). Oczywiście, aby zielona herbata zachowała wszystkie te prozdrowotne właściwości konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. Nie mamy tutaj na myśli ceremonii parzenia, ale przestrzegania pewnych ogólnych zasad, np. co do temperatury wody. Co ciekawe – do zielonej herbaty można dodawać mleko. Najistotniejsze jest jednak regularne spożywanie. Badania wykazały, że optymalna ilość to około 3 – 4 filiżanek naparu dziennie.