Jak poradzić sobie ze wstydem związanym z nietrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu, bez względu na swoją przyczynę, jest bardzo wstydliwą dolegliwością. Powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pacjenci borykający się z tym problemem często rezygnują z życia towarzyskiego, niechętnie podejmują się aktywności fizycznej czy unikają sytuacji, w których mogłoby dojść do niekontrolowanej mikcji. Jak poradzić sobie ze wstydem, związanym z nietrzymaniem moczu?
Czego wstydzą się pacjenci?
Nietrzymanie moczu to schorzenie, które może przebiegać z różnym nasileniem. Czasami pacjenci popuszczają kilka kropel moczu, jednak w niektórych przypadkach może dojść do niekontrolowanego oddawania znacznie większych jego ilości. Pacjenci boją się, że ich problem, który wciąż jest tematem tabu w społeczeństwie, wyjdzie na jaw. Ponadto, uczucie wilgoci oraz przykry zapach sprawiają, że osoby borykające się z nietrzymaniem moczu wolą unikać innych, niż stać się obiektem rozmów czy w skrajnych przypadkach nawet żartów. Często więc rezygnują ze spotkań towarzyskich, a czasami nawet i pracy.
Jak pokonać wstyd związany z nietrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu u mężczyzn, kobiet czy ciężarnych to problem, który wymaga odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim należy zgłosić się po pomoc do lekarza ginekologa bądź urologa, który przeprowadzi właściwą diagnostykę oraz wdroży leczenie. Czasami konieczna okazuje się terapia hormonalna, w innych przypadkach może być wymagana interwencja chirurgiczna. Niemniej jednak bez pomocy specjalisty trudno poradzić sobie z problemem. Pacjenci muszą również zadbać o swój komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto sięgnąć po to, co jest powszechnie dostępne, a więc po wkładki urologiczne czy majtki chłonne. Duży ich wybór znaleźć można w sklepie internetowym https://chlonne24.pl/wkladki-urologiczne. Pacjenci powinni pamiętać, że choć leczenie nietrzymania moczu jest niezwykle istotną kwestią, to jednak prawidłowa higiena i właściwe akcesoria pozwolą zachować poczucie komfortu. Wkładki należy wymieniać często, a ich grubość dobrać odpowiednio do potrzeb konkretnej osoby. Warto też mieć świadomość, że brak podjęcia jakichkolwiek kroków może prowadzić do:
- znaczącego obniżenia samooceny,
- zerwania więzi społecznych,
- stanów depresyjnych,
- pogłębiania się choroby.
Nietrzymanie moczu – jak przełamać tabu?
Problemem, z jakim borykają się osoby nietrzymające moczu jest fakt, iż o tym schorzeniu mówi się bardzo mało. Najczęściej nietrzymanie moczu kojarzone jest z osobami leżącymi, które nie kontrolują swoich podstawowych potrzeb życiowych. Tymczasem z problemem mają do czynienia pacjenci w niemal każdym wieku. Nietrzymanie moczu po porodzie, na skutek menopauzy czy andropauzy, powypadkowe nietrzymanie moczu – to tylko niektóre przyczyny schorzenia. Pacjenci zwykle czują dużą ulgę, gdy mogą podzielić się swoimi rozterkami czy obawami z osobą bliską, która ich zrozumie i pocieszy. Dlatego też o nietrzymaniu moczu naprawdę warto rozmawiać, tak aby przełamywać ten temat tabu. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia pacjentów, ale także osób, które w przyszłości mogą borykać się z tym problemem. Chcąc pomóc bliskiej osobie, można zamówić dla niej produkty, które poradzą sobie z nadmierną wilgocią oraz przykrymi zapachami. Dostępne są one tutaj: https://chlonne24.pl/wkladki-urologiczne-dla-mezczyzn. Warto pamiętać, że wsparcie osoby bliskiej jest bardzo ważne na każdym etapie choroby. Liczy się przede wszystkim zrozumienie i akceptacja – wtedy też schorzenie łatwiej jest zaakceptować samemu pacjentowi.