Zielona herbata a odmładzanie
Zwykło się powtarzać opinię, że picie zielonej herbaty może nas odmłodzić… Stwierdzenie to jest rzecz jasna przesadzone, niemniej zielona herbata faktycznie wykazuje działanie korzystnie wpływające zarówno na zdrowie naszego ciała, jak i jego urodę. I to zarówno jako napar, jak i składnik kosmetyków. „Odmładzające” właściwości zielonej herbaty są związane przede wszystkim z obecnymi w jej składzie flawanoidom (o działaniu antyoksydacyjnym), związkom fenolowym (korzystnie wpływającym na naczynia krwionośne), witaminom C i E, taninom, a także mikroelementom (takim jak żelazo, wapń, sód, potas, mangan etc.).
Zdrowotne działanie herbaty zielonej.
Regularne spożywanie zielonej herbaty pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby układu krążenia. Prócz tego korzystnie oddziałuje na kondycję cery (zwalcza bowiem wolne rodniki, w dużej mierze odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek), ma właściwości detoksykacyjne, oraz wspomagające metabolizm i zwiększające witalność. Warto zwrócić uwagę, by kupowana przez nas mieszanka do przyrządzania naparu była dobrej jakości. Zdecydowanie lepiej jest nabyć herbatę liściastą – zawiera bowiem więcej katechin niż herbata instant. Zielona herbata może również stanowić składnik kosmetyków – o właściwościach zarówno odmładzających, jak i oczyszczających skórę.
Kosmetyczne właściwości herbaty.
W użyciu są m.in. tonik – do cery starzejącej się, ale również dotkniętej trądzikiem czy przetłuszczającej się; okłady z zielonej herbaty – mające za zadanie redukować podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry; maseczki – do samodzielnego wykonania, z zaparzonych i odsączonych liści zielonej herbaty, o działaniu odmładzającym, łagodzącym obrzęki i ściągającym pory. W kosmetyce zastosowanie znajduje również olejek z drzewa herbacianego. Jest zalecany szczególnie przy skórze skłonnej do wyprysków, przyspiesza regenerację naskórka oraz działa bakteriobójczo. Co ciekawe – preparaty pielęgnacyjne z zielonej herbaty czy olejku można przygotowywać samodzielnie. Szczególnie opłacalne jest nabywanie olejku w aptekach – specyfiki z nim w składzie są bowiem kilkakrotnie droższe niż sama esencja.