Jakie mamy rodzaje herbaty i jakie wykazują one właściwości?

rodzaje herbaty
Miti z Unsplash

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych herbat. Każda z nas może w rezultacie dobrać taką, skrojoną na miarę swoich potrzeb. Jakie mamy rodzaje herbaty i jakie wykazują one właściwości? Po jakie powinny sięgnąć osoby wykazujące nadmierną wrażliwość na teinę?

Czarna herbata

Dzięki garbnikom wykazuje właściwości ściągające, dlatego może pomóc na infekcje gardła, gdy to jest obrzmiałe i obolałe.  Ponadto wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zaleca się picie czarnej herbaty w przypadku zatruć pokarmowych, którym towarzyszy biegunka.  Czarna herbata dzięki wysokiej zawartości teiny, alkaloidu o podobnej budowie jak kofeina, wykazuje silne właściwości pobudzające. Z tego też powodu czarna herbata u osób nadwrażliwych na teinę może utrudniać zasypianie. W ich przypadku zaleca się picie czarnej herbaty przed południem, aby teina do północy mogła zostać rozłożona.

Zielona herbata

Posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, iż zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają struktury komórkowe, w tym białka skóry oraz nasze DNA. W rezultacie nasza cera przedwcześnie się starzeje, pojawiają się na niej zmarszczki. Natomiast uszkodzenia struktur DNA mogą nawet skutkować procesem nowotworzenia.

Biała herbata

Jest najdelikatniejsza w smaku. Jednocześnie dzięki temu, iż delikatnie zabarwia wodę, w mniejszym stopniu przyczynia się do przebarwień szkliwa niż czarna herbata. Biała herbata wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, ponadto obniża poziom cholesterolu w organizmie i tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy. Wykazano też, iż biała herbata obniża ciśnienie krwi, dlatego poleca się ją osobom cierpiącym na nadciśnienie. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C wywiera korzystny wpływ na system odpornościowy człowieka, stymuluje go i zmniejsza ryzyko infekcji sezonowych takich jak przeziębienie czy grypa.

Czerwona herbata

Czerwona herbata jest dobrze znana osobom, które pragną zrzucić dodatkowe kilogramy. Wspomaga bowiem metabolizm i tym samym usprawnia spalanie kalorii. Wykazuje też szereg pozytywnych oddziaływać na organizm człowieka. Zauważono, że wspomaga trawienie, powstrzymuje przyrost tkanki tłuszczowej, ponadto ułatwia koncentrację, dzięki czemu zaleca się jej picie w okresie zwiększonego wysiłku intelektualnego, np. przed egzaminami.

Owocowa herbata

Powstaje z suszonych części owoców takich jak gruszka, jabłko, hibiskus, malina. Może występować w połączeniu z czerwoną herbatą lub ziołami, vide melisa czy mięta. Jeśli zawiera tylko elementy pochodzące z owoców, nie wykazuje działania pobudzającego i może być pita przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na teinę. Nie utrudnia zasypiania. W zależności od wykorzystanych owoców może wykazywać zróżnicowane właściwości.

Ziołowa herbata

Swoje działanie opiera na ziołach, które wykazują ściśle określoną aktywność. Melisa uspokaja, mięta wspomaga trawienie, koper włoski jest wskazany przy gazach w przewodzie pokarmowym, natomiast szyszki chmielu ułatwiają zasypianie, a macierzanka wraz z tymiankiem oddziałują korzystnie na nasze gardło.

PODZIEL SIĘ: